Jammer Ne İşe Yarar? Nedir ve Nasıl Çalışır?

Sinyal kesici jammer cihazları, bozacakları yayın ile aynı kanaldan güçlü sinyal üretirler. Bu şekilde, yayını alacak olan cihazın gelen frekansı analiz edip işlemesini imkansız hale getirerek alıcı cihazın servis dışı kalmasına neden olurlar.

Genelde alıcı cihazı (cep telefonu, tablet, telsiz, bilgisayar vb.) hedefleyen bu frekans bozucu cihazlar, en yaygın şekilde cep telefonu sinyallerini bloke etmek amacıyla, sıklıkla camilerimizde kullanılmaktadır. Namaz sırasında cep telefonlarının çalmasını önlemek amacıyla pek çok camide bu cihazlarımız etkili bir biçimde işlev görmektedir.

Cami, mescid ve benzer ibadethanelerin yanı sıra, sinema ve konser salonlarında, konferanslar ve toplantılar sırasında, okullarda ve dersliklerde, fabrika ve işyerlerinde... gibi, cep telefonu kulanımının uygun olmadığı/istenmediği yerlerde kullanılması ile yaygınlaşmıştır.

Aynı zamanda ülkemizde bu cihazlar, askeri birimler ile polis ve istihbarat teşkilatı başta olmak üzere çeşitli kamu ve güvenlik kurumlarında da profesyonel anlamda kullanılmaktadır. 

Her ülkede Mobil GSM ve diğer kablosuz yayın bantları farklıdır. Yurt dışından ithal edilen bir jammer cihazı burada tam anlamıyla etkili olmaz, sinyal kesme konusunda kullanıcıyı tam anlamıyla tatmin etmeyeceği gibi aşırı ısınma yaparak da ciddi riskler taşımaktadırlar. Hem tam randımanlı çalışmamaları hem de yüksek maliyetli fiyatlarıyla doğrudan tüketicinin zararına olan bu ithal ürünler yerine yerli üretim jammer cihazları tercih edilmelidir.


Bu yüzden Türkiye'de sinyal kesici cihazlar, bu özel frekanslara hakim profesyonel üreticiler tarafından sağlanmalıdır.


Diğer adları: Sinyal kesici, sinyal boğucu, sinyal karıştırıcı, sinyal bozucu, frekans karıştırıcı, frekans bozucu, frekans boğucu, frekans bloke edici, yayın karıştırıcı, yayın bozucu, yayın engelleyici, yayın bloke edici...
Telaffuz: jammer, jamer, jamır, jemır, cemır, jemmır, cemmır, camer, cammer, camır, cammır, cemmir, cemir...